Sokan keverik a két kifejezést, pedig nagy különbség van a vegánok és a vegetáriánusok között.
Akkor kutattam én is a témát részletesebben, amikor elhatároztam, hogy a fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvemben vegetáriánus ételek is fognak szerepelni.
Az volt a célom, hogy senkinek se kelljen a megszokott életmódjáról lemondai, csak azért, mert az általa preferált ételeket nem lehet fogfehérítés után enni, így a laktózmentes, gluténmenetes és fit ételek mellett a vegetáriánus ételek is helyet kaptak a receptgyűjteményben.
A vegetáriánus a közismertebb fogalom, amely a húsmentes étkezést jelenti. Ennek is vannak azonban fokozatai, változatai. Egyes vegetáriánusok csak húst nem esznek, de halat és tengeri herkentyűket igen, míg mások szigorúbban veszik az étrendet és nem csak hogy húst nem esznek, de semmilyen állati eredetű termékeket sem. A vegetáriánus étrend fajtái:
- A legmegengedőbb, ha lehet ilyet mondain, a ovo-lakto-vegetáriánus, aki csak húst nem eszik, de tojást és tejterméket fogyaszt.
- A laktovegetáriánus sem húst, sem tojást nem fogyaszt, tejterméket viszont igen
- A vegán vagy szigorú vegetáriánus csak növényi eredetű ételeket fogyaszt, kerül minden állati eredetű összetevőt, mint a hús a tojás, a tejtermékek
Akkor most a vegán az a szigorú vegetáriánus? Nem egészen. Minden vegán szigorú vegetáriánus, de nem minden szigorú vegetáriánus vegán. Többről van itt szó.
Vegán az a személy, aki a veganizmus követője. A veganizmus az állati eredetű termékek teljes mellőzése és az ehhez kapcsolódó filozófia és életmód követése, amely elutasítja az érezni képes állatok kizsákmányolását, tárgyként, árucikként való kezelését. Donald Watson a veganizmus megalkotója elégedetlen volt a vegetáriánus szó tartalmi jelentésével, mert az csupán az étrendről szól, a húsmentes táplálkozásról, az indítékról vagy a motivációról azonban nem.
A veganizmusról legtöbben azt hiszik egyfajta diéta, azonban ennél sokkal több. Nem csak az étkezésre terjed ki, hanem a szórakozásra, a szépségápolási, de még a ruházatai cikkek választására is. Semmilyen terméket, szolgáltatást nem támogat, mely az állatok kizsákmányolásával, felhasználásival készült. A vegánok nem járnak cirkuszba, nem vásárolnak olyan kozmetikai terméketeket, amelyeket állatokon teszteltek és valódi bőrből készült ruhát sem viselnek.
Sokan azt gondolják, hogy a motiváció alapján lehet különbséget tenni, hogy valaki étrendi, etikai, környezetvédelmi vegán-e, azonban nincsenek ilyen típusok. A veganizmus egy állatjogi mozgalom, így csak és kizárólag etikai veganizmus létezik, melynek kiteljesedése az állatok „felszabadítása”. Egy különbség azonban van, mely az elfogyasztott alapanyagok feldolgozottsági szintjében mutatkozik, azaz a nyers vegánok csak nyers ételeket fogyasztanak.
Az egészséges életmód sem indítékként szerepel a veganizmus képviselői életében, hanem egy hozadék, amely például a magas rosttartalmú ételek fogyasztásával jár. A fehérje és vitaminbevitelre azonban külön figyelniük kell az étrend összeállításánál, továbbá táplálékkiegészítők folyamatos fogyasztása is javasolt számukra.
A vegánok életében nem az étrend a meghatározó, hanem egy eszköz számukra ahhoz, hogy elérjék céljaikat életmódjukkal.
Azt nem tudom, hogy a vegánok járnak-e fogfehérítésre, de a vegetáriánusok biztosan, így vegetáriánus ételek kerületek a szakácskönyvbe. A fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvből kiderül, hogy fogfehérítés után mit lehet enni vegetáriánusként. Többek közt például azt is megtudjuk, hogy fogfehérítés után tilos színes zöldségeket fogyasztani, azaz fehér, nagyon világos ételeket javasolt enni és minden étkezést követően tanácsolt fogfehérítés után a fogmosás.
A vegetáriánus receptek mellett hasznos fogfehérítés utáni tippeket, tanácsokat is találsz a könyvben.