Csirke, rizs és fehérrépa vár rám két hétig, reggel, délben, esete!?
Kevesen tudják, hogy orvosi előírás a fehér diéta fogfehérítés után, azaz fehér színű ételeket kell enni. A páciensek csak akkor szembesülnek vele, amikor ezt a tényt kezelés közben tudatják velük és már nincs visszaút. Akkor esik le miről is van szó, miután kiszálltak a fogorvosi székből vagy hazafelé elgondolkoznak rajta, hogy ez a 30-40 perces beavatkozás bizony még korántsem ért véget. Nem kis összeget költöttek fogfehérítésre, amit most már nem kellene kidobni az ablakon, úgyhogy „akkor most nagy kérdés, hogy fogfehérítés után mit lehet enni? Csirke, rizs és fehérrépa vár rám két hétig, reggel, délben, esete!? Ajaj..” Hát igen 😊 , általában mindenkinek 2-3 étel jut eszébe, ha a fogfehérítés után evésre és a fehér diétára gondol.
A tanácstalanság és a kétségbeesettség indokoltan fokozódhat a laktózintoleranciával élők számára, mivel a fehér ételek, italok nagy része laktóztartalmú. Na, de pánikra semmi ok! A fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvben úgy alkottam meg a recepteket, hogy a 71 benne található étel szinte mindegyike kínál megoldást!
Azok kedvéért, akik bizonytalanok laktózintoleranciában szenvednek-e vagy sem, röviden nézzük mi is ez az érzékenység? Mi okozza? Hogy ismerhető fel és mit tegyünk?
Először is a laktózintolerancia nem allergia. A laktózérzékenyeknek a tejcukorral van problémájuk, az allergiásoknak pedig a tejfehérjével. A laktózintolerancia kialakulásának az oka, hogy a szervezet nem termel egyáltalán vagy megfelelő mennyiségű laktázt, amely enzim a tejcukor szétbontásáért, azaz emésztéséért felelős. Minél kevesebb laktáz termelődik a szervezetben vagy minél nagyobb mennyiségű az elfogyasztott tejtermék, annál súlyosabbak a tünetek. Ez valóban így van. A párom esetében alkalomszerűen jelentkezik az érzékenység és ilyenkor a kedvenc desszertjét, óriási önfegyelemmel, napokon át, gondosan beosztva, 2-3 kanalanként eszi meg. A kor előrehaladtával csökken a laktáz előállítás a szervezetben, így akár 40 éves kor felett is előfordulhat, hogy minden előjel nélkül jelentkeznek a tünetek, akkor is, ha előtte teljesen tünetmentes volt valaki. Na valószínűleg ez az oka, hogy a páromnál csak alkalmanként jelentkeznek a tünetek, mert néha olyan, mint egy ötéves. 😊
A tünetek a következők lehetnek:
- hasfájás
- hasmenés, puffadás, fokozott bélgáztermelés
- gyakori teltségérzet, hányinger, hányás
A tünetek jellemzően a tejfogyasztást követően fél óra elteltével, de két órán belül jelentkeznek.
A föld népességének 75 %-ka laktázhiányos. Az ázsiai, a dél-amerikai és az afrikai emberek esetében szinte 100%-os a kialakulásnak az esélye, a kaukázusiaknál 10-15%, míg Magyarországon 20-30%-ra tehető a laktózérzékenyek száma.
A laktózintolerancia javasolt kezelése, hogy hagyjuk el az étrendünkből a laktóztartalmú ételeket italokat. Minden laktóz tartalmú élelmiszer tejtermék, de nem minden tejtermék tartalmaz annyi laktózt, hogy le kelljen róla mondani. Amennyiben a laktóztartalma kevesebb mint 0,1 g/ 100 g vagy folyadékokban 0,1 g/ 100 cm3, az fogyasztható laktózintoleranciával élők számára is.
Ennyi szabály és tilalom után felmerül a kérdés laktózérzékenyként, hogy:
Fogfehérítés után mit ehetek?
Fogfehérítés után mit nem szabad enni?
Fogfehérítés után mit lehet inni?
És mik a fogfehérítés után ehető zöldségek?
A fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvben, - ahogy korábban is említettem, - a 71 recept szinte mindegyike laktózmentes, illetve laktózmentes verzióban is elkészíthető. Nem volt nehéz megoldani, hisz rendszeresen emlegetem: Jobb két diétát tartani egyszerre, mert eggyel nem lehet eleget enni! 😉 A laktózmentes recepteket piktogrammal jelöltem a receptgyűjteményben a gyors és könnyű könyvhasználat érdekében. A könyv megfelelő opciókat ad arra is mit lehet enni fogfehérítés után reggelire, ebédre, vacsorára és még izgalmas snackeket és desszerteket is találsz benne.
Kedvet kaptál egy finom laktózmentes fogáshoz? Rendeld meg a fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvet és készítsd el!