Mondhatnánk, hogy a gluténmentes fehér diéta az, amikor halmozzuk a nehézségeket. A gluténérzékenyek helyes táplálkozása már önmagában kihívás, hát még mikor ez egy újabb diétával párosul.
A fogfehérítés utáni fehér diéta során csak fehér színű, azaz nagyon világos ételeket lehet fogyasztani és a gluténtartalmú ételek sora is legalább olyan hosszú, mint a színes ételeké. Tanácstalanul fontolgathatjuk:
Akkor mit lehet fogfehérítés után enni?
Mi az, ami fogfehérítés után tilos?
Mik a fogfehérítés után ehető zöldségek?
Tanácstalanságra semmi ok, mindenre megvannak a válaszok! Előbb azért nézzük, röviden mit is jelent a gluténintolerancia, azok kedvéért, akik nem tudják pontosan mi a problémájuk, de arra gyanakszanak, hogy ettől az érzékenységtől szenvednek.
A gluténhez kapcsolódó betegség a vékonybél krónikus, felszívódási zavarokkal járó megbetegedése, amelyet egyes gabonafélékben található fehérje, a glutén vált ki. Gluténtartalmú ételek fogyasztásának következménye a bélbolyhok roncsolódása és ezáltal az, hogy a tápanyagok nem megfelelően szívódnak fel. Ez vitaminhiányhoz, testsúlyproblémákhoz vezethet. További tünetek:
- étvágytalanság, fogyás
- laza, zsírfényű széklet, mert a zsírok sem tudnak felszívódni a
- (hosszú ideig tartó) hasmenés, puffadás
- tejcukorérzékenység, azaz laktózintolerancia
- fogzománchibák, korai fogromlás
- rendszeresen visszatérő afták a szájban
A gluténérzékenység kortól és nemtől függetlenül, bármikor kialakulhat életünk során. A gluténhez több hasonló tünetekkel járó, még súlyosabb betegség is kapcsolódik, amelyek nagyban hasonlítanak egymásra, nehezen megkülönböztethetőek, ezért a tünetek jelentkezésekor mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni!
A gluténérzékenység egy életre szól és diétával kezelhető! Hát akkor lássuk, hogy a mindennapokban és fogfehérítés után mit szabad enni és fogfehérítés után mit nem szabad enni gluténérzékenyeknek.
Fogfehérítés után tilos a gluténmentes, ám barnás vagy sárgás színű lisztek fogyasztása is, mint például a kukoricaliszt, mákliszt, vagy a barna rizsliszt. A fogfehérítés utáni diéta alatt (a fogorvos javaslata szerinti, 2-14 napig) ezekről le kell mondani. Azonban fogfehérítés előtt és után bátran próbálkozz ezekkel a ritkán használt alapanyagokkal, hogy változatos és ízgazdag legyen az étrended!
Nyugodtan lehet fogfehérítés után enni szójalisztet, burgonyalisztet, köleslisztet, quinoalisztet, rizslisztet és gluténmentes zablisztet és ezekből a lisztekből készült péksüteményeket.
Ha a fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvet választod, nincs több nehézség a helyes táplálkozás területén! A 71 recept közül a legtöbb gluténmentes vagy gluténmentes verzióban is elkészíthető. Nem volt nehéz a recepteket megalkotni. Mindig azt mondom, jobb két diétát tartani egyszerre, mert eggyel nem lehet eleget enni! 😉 A szakácskönyvben található receptek piktogramokkal jelöltek, a könnyű és gyors használat érdekében. Fontos megemlíteni, hogy a gluténmentes ételeken kívül laktózmentes éltetek is találhatok a szakácskönyvben, hisz a fenti tünetek szerint, sokszor a kétfajta intolerancia együtt jelentkezik. Nem csak arra törekedtem a receptek megalkotásánál, hogy egészségi állapotunknak megfelelő alapanyagokat használjak, hanem annál jóval többre. Hiszen, azt nem tiltja semmi, hogy fogfehérítés után ne lehetne finomat enni. A Fehér Diéta szakácskönyv változatos ételeket tartalmaz és a nemzetközi konyha ízvilágát nyújtja, így egyes, talán nagyon kedvelt alapanyagról le kell mondani, de az ízletes ételek élvezetéről semmiképpen sem!