Mivel minden dietetikus egybehangzó véleménye, hogy az egyik legegészségesebb dolog a világon a halfogyasztás, így természetesen a fogfehérítés utáni Fehér Diéta szakácskönyvből sem maradhattak ki a halételek.
Az volt a célom, hogy a diéta időszakában is változatosan és kiegyensúlyozatlan táplálkozhassunk. Mivel a halak és a tengeri herkentyűk általában nem zsírosak és legtöbbjük fehér színű, így nem volt nehéz elérni, hogy a fogfehérítés utáni Fehér Diéta receptgyűjtemény az ajánlott, heti 2-3 alkalomra elegendő halételt tartalmazzon.
Egy 2020-as, online felmérés alapján a válaszadóktól megtudhattuk, hogy hazánkban, a halfogyasztás bizony a legtöbb családban a Karácsonyhoz kötődik. Azon halfogyasztók körében, akik nem csak ünnepekkor esznek uszonyost, a legtöbbet fogyasztott halak Magyarországon:
- ponty
- hekk
- tonhal
- harcsa és
- lazac
Európa legtöbb országában a halfogyasztási átlag 20 kg/év, míg Magyarországon ez csupán 4,5 kg-t tesz ki. A tengerparttal rendelkező, mediterrán országok lakói könnyebb helyzetben vannak a nagyobb mennyiségű és direkt ellátás miatt, valamint amiatt, hogy a halfogyasztás a kultúra részét képezi. Ők még szerencsésebbek abból a szempontból is, hogy a tengeri halak preferáltabbak a dietetikusok szerint, mint az édesvíziek, a magas omega 3 zsírsavtartalmuk miatt.
A halfogyasztás alakulásának elemzését folytatva megállapítható, hogy a friss tengeri hal ára jóval magasabb, mint például a hazánkban népszerű csirke vagy sertéshús ára, így megfontolja az ember, hogy melyiket válassza. Nagymértékben segíthet a döntésben az, hogy egyrészt az árérzékenység miatt, a hal árának ÁFA tartalma 27 %-ról 5 %-ra csökkent. Érdemes abba is belegondolni, hogy a halfogyasztás mennyivel több előnnyel jár, mint a csirke- vagy a sertésfogyasztás: Megőrzi az erek rugalmasságát, gátolja az érrendszeri plakkok képződését. A diabéteszeseknek is ajánlott, valamint a krónikus gyulladásos betegségekben szenvedőknek, mert az omega 3 zsírsavak gátolják a gyulladásos mediátorok képződését. Segít a szellemi frissesség megőrzésében és az Alzheimer-kór megelőzésében. Hát nem megéri?! ;-)
Csak az érdekesség kedvért, létezik azért olyan eset is, amikor a halfogyasztás „káros”, azaz halálos. J Veszélyessége miatt a japán konyhaművészet egyik legmisztikusabb étele a Fugu. A Fugu egy gömbhal és egyben a belőle készült étel japán neve, amelyet a benne található halálos méreg miatt, csak 10 éves gyakorlattal és speciális vizsgával rendelkező séf készíthet el. Ízét meglehetősen jellegtelennek írják le azok, akik már kóstolták. A gasztronómiai élményt inkább a halál fogyasztásának kockázata és a felfokozott izgalmi helyzet nyújtja a kalandvágyóknak. Akármennyire felkészült és óvatos a fogás elkészítője, nincs 100% biztosíték arra, hogy a Fugu étel nem lesz mérgező. A „halálközeli” élményért, fajtól függően, akár 50.000 forintnak megfelelő jent kell fizetni, de esetenként még ennél is többet.
Visszakanyarodva a biztonságos fogfehérítés utáni fehér diétára elmondható, hogy a Fehér Diéta szakácskönyv számos halételt tartalmaz. Mindenkit arra bátorítanék, hogy fogyasszon több halat. Amennyiben ez a karácsonyhoz kötődik, ünnepeljünk többet! ;-)